Εισαγωγή στο Σχεδιασμό Τεχνολογικών Συστημάτων

ΕCTS:
Compulsory
Περιγραφή:

Το μάθημα αποτελεί εισαγωγή στον σχεδιασμό προϊόντων.  Παρουσιάζονται βασικές έννοιες του σχεδιασμού, όπως η ανάπτυξη τεχνικών χαρακτηριστικών, η αξιωματική προσέγγιση του σχεδιασμού και η σχέση της  μορφής και λειτουργίας του προϊόντος  με τα υλικά και τις κατεργασίες (τρόπους) παραγωγής του.  Επίσης παρουσιάζονται οι αρχές του κατασκευαστικού σχεδίου, οι οποίες διδάσκονται μέσω πολλαπλών ασκήσεων.  Οι ασκήσεις αυτές περιλαμβάνουν εκπόνηση κατασκευαστικών σχεδίων, εισαγωγή στη σχεδίαση με τη βοήθεια υπολογιστή, καθώς και ένα θέμα που επεξεργάζονται οι φοιτητές σε ομάδες και αφορά τον σχεδιασμό ενός απλού πραγματικού προϊόντος.

Class schedule:
Δευτέρα 9:00 - 12:00, Αίθουσα Αμφιθέατρο ΣΕΔ (Διεύθυνση: Μιχάλων 8)
Class schedule:
Ώρες επικοινωνίας: Παρασκευή 12:00 - 14:00 κατόπιν συνεννόησης μέσω email
Assessment methods:

Μέθοδος Βαθμολόγησης

• Εβδομαδιαίες Εργασίες (Θεωρία και Εργαστήριο)   25%

• Εξαμηνιαιά Εργασία     15%

• Δύο ενδιάμεσες εξετάσεις  30% (15% η κάθε μια)

• Τελική εξέταση   30%

Σημείωση:

Απαιτείται βαθμός μεγαλύτερος ή ίσος του 5 τόσο στο θεωρητικό μέρος του Σχεδιασμού Συστημάτων όσο και στην Σχεδίαση.

email αποστολής εργασιών: idaegean@gmail.com

Συμμετοχή σε εμβόλιμη εξεταστική

Όσοι εκ των φοιτητών δηλώνουν συμμετοχή σε εμβόλιμη εξεταστική οφείλουν την ημέρα εξέτασης να σημειώσουν στο γραπτό τους το ακαδημαϊκό έτος κατά το οποίο είχαν παρακολουθήσει κανονικά το μάθημα (παράδοση εργασιών/εξαμηνιαίας εργασίας, συμμετοχή σε ενδιάμεσες προόδους).  Οι επιδόσεις τους σε υποχρεωτικές και προαιρετικές δραστηριότητες  του μαθήματος κατά τη διάρκεια του δηλωθέντος ακαδημαϊκού έτους θα ληφθούν υπόψη στην τελική τους βαθμολογία.

Επισημαίνεται ότι η τελική βαθμολογία προκύπτει σύμφωνα με την μέθοδο εξέτασης που ισχύει για το συγκεκριμένο μάθημα.

Θέση:
Κουντουριώτου 41, 2ος όροφος
Recommended Reading:

Urlich, K.T., Eppinger, S.T. (2015), Σχεδιασμός και ανάπτυξη προϊόντων, 5η Έκδοση, Εκδόσεις Τζιόλα

Δουλέψτε με το AutoCad 2017, Κάππος Γιάννης Θ., Εκδότης Κλειδάριθμος

Εξεταστέα ύλη:

Μίνης, Ι., Ολοκληρωμένη Ανάπτυξη Προϊόντων και Διαδικασιών Παραγωγής,  Τμήμα ΜΟΔ, Πανεπιστήμιο Αιγαίου, 2001

Παπαδανιήλ, Ε.Δ. και Σφαντζικόπουλος, Μ.Μ., Μηχανολογικό Σχέδιο, Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών, ΕΜΠ, 1999

Διαλέξεις:

application/pdf iconΕισαγωγή στο Σχεδιασμό Τεχνολογικών Συστημάτων - Παρουσίαση

Σημειώσεις ανά εβδομάδα

Εβδομαδιαίες εργασίες:

Η αποστολή των εβδομαδιαίων εργασιών θα γίνεται ηλεκτρονικά στο email:idaegean@gmail.com

Οι εργασίες πρέπει να έχουν εξώφυλλο (πρότυπο εξώφυλλο επισυνάπτεται παρακάτω).

Η αποστολή των εργασιών μπορεί να πραγματοποιηθεί μέχρι πριν την έναρξη του μαθήματος.